BREAKING: Buhari Assigns Portfolios To Ministers (FULL LIST)

President Muhammadu Buhari has inaugurated his long-awaited cabinet in Abuja today.

The President also assigned portfolios to the ministers.

The list of ministers and their portfolios are listed below:

1 Uchechukwu Samson Ogah (Abia) – Minister of State Mines And Steel.
2. Muhammadu Bello (Adamawa) – Minister of FCT
3. God’swill Akpabio (Akwa Ibom) – Minister of Niger delta
4. Dr Chris Ngige (Anambra ) – Minister of Labour and Environment
5. Sharon Ikeazu (Anambra) –  Minister of State Environment
6. Adamu Adamu – (Bauchi) – Education
7. Amb Maryam Katagum – (Bauchi) – Industry, Trade and Investment, State
8. Timipre Silva – (Bayelsa) – Petroleum, State
9. Sen. George Akume – Benue, Special Duties
10. Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State
11. Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State
12. Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State
13. Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology
14. Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health
15. Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State
16. Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment
17. Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs
18. Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication
19. Emeka Nwajuba – Imo, Education, State
20. Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources
21. Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning
22. Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment
23. Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture
24. Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence
25. Hadi Sirika – Katsina, Aviation
26. Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice
27. Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State
28. Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture
29. Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State
30. Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing
31. Adeleke Mamora – Lagos, Health, State
32. Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State
33. Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State
34. Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt
35. Sen. Omotayo Alasuadura – Ondo, Labour, State
36. Rauf Aregbesola – Osun, Interior
37.  Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports
38. Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs
39. Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation
40. Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs
41. Engr. Sale Mamman – Taraba, Power
42. Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State
43. Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *